Konferencje WPiE » 2024 » Nowe technologie wyzwaniem dla medycyny, prawa medycznego i bioetyki » Zaproszenie
Szanowni Państwo,
w imieniu Pracowników Katedry Prawa Sądowego oraz Katedry Prawa Ustrojowego i Porównawczego prowadzonych na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w dyskusji podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt.
„Nowe technologie wyzwaniem dla medycyny, prawa medycznego i bioetyki”
(„New technologies as a challenge for medicine, medical law and bioethics”)
która odbędzie się w dniu 19 listopada 2024 roku (wtorek).
Obrady rozpoczynające się od godziny 10.00 przyjmą formę hybrydową:
- on-line - link do wideokonferencji zostanie przekazany indywidualnie po zgłoszeniu chęci udziału
- stacjonarną - w auli 1.01 budynku Wydziału Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie położonym przy ul. Zbierskiego 2/4 w Częstochowie.
Cele naukowe konferencji:
Sektor ochrony zdrowia i cała branża medyczna ulega od dłuższego czasu sporym zmianom. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań pacjentów, którzy dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnym technologiom, stają się coraz bardziej wymagający oraz świadomi swoich praw. Ponadto na sposób leczenia ogromny wpływ wywierają nowoczesne technologie. Nota bene czas pandemii COVID-19 niejako wymusił przeniesienie
w przeważającej części opieki zdrowotnej i relacje lekarz-pacjent do świata wirtualnego.
Z jednej strony nowe technologie, które coraz śmielej wkraczają do medycyny, wspierają lekarzy w ich codziennej pracy, z drugiej strony implikują konieczność analizowania przyjętych rozwiązań prawnych pod kątem ich aktualności. We wszystkich dziedzinach prawa medycznego wyzwania stawiane przez rozwój medycyny wymagają swoistego podejścia i analizy, w relacji pacjent - personel medyczny, w sferze organizacji służby zdrowia - z punktu widzenia dostępności, finansowania i dystrybucji nowoczesnych technologii, zważywszy przede wszystkim na wysokie koszty ich zastosowania, wreszcie w obszarze prawa farmaceutycznego – z punktu widzenia zasad przeprowadzania badań klinicznych oraz finansowania i dostępności leków najnowszych generacji. Istotną kwestię stanowi relacji bioetyki a możliwości współczesnej medycyny, w tym specyfika ludzkiego istnienia, status normatywny ludzkiego zarodka, terapia i jej granice, problemy moralne kresu życia.
Wśród obszarów tematycznych projektu podjęte zostaną poniższe obszary badawcze:
- Wspomagane macierzyństwo
- Biodruk
- Medycyna w stanach terminalnych
- Oświadczenie pro futuro
- Telemedycyna
Publikacja:
Przewidujemy opublikowanie referatów przygotowanych przez uczestników konferencji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, na łamach jednego z numerów Zeszytów Naukowych „Gubernaculum et Administratio” (70 pkt.)
Opłata
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Kontakt z organizatorami:
W razie pytań uprzejmie prosimy o kontakt e-mailowy na adres: kps.wpie@ujd.edu.pl